Česká federace Spastic Handicap z.s.

Partneři

Boccia - Profily reprezentantů


13.07.2018 - 11:13:00

Marek DRAHONSKÝ a Zdenek VYDRŽEL


spoluhráč: Zdeněk Vydržel
klasifikační třída BC3
Česká federace Spastic Handicap
domácí TJ/SK: SK Kociánka Brno
paralympijský sport BOCCIA

 

Osobní příběh:

Marek se narodil v prosinci roku 1993 a do dvou let věku se jako každé jiné zdravé dítě. Po dvou letech se začalo projevovat jeho fyzické postižení - nezvedl sám hlavu, nedokázal dělat úkony jako ostatní děti a lékaři začali hledat důvod. Konečná diagnóza zněla nemoc svalové atrofie SMA II. Werdnig-Hoffman.
Marek žil do svých 17 let s rodiči v Blansku, kde chodil na běžnou základní školu. Od druhého stupně musel nastoupit na speciální školu do Brna na Kociánku, protože škola v Blansku nebyla bezbariérová. A tak se Marek v čerstvých 18-ti letech osamostatnil. Našel si v Brně podnájem a úspěšně dokončil obchodní akademii s maturitou na SŠ F.D. Roosevelta. Poté začal pracovat jako telefonní operátor, což dělá dodnes. V době, kdy Marek nastoupil do Brna na školu, začal hledat aktivity, kterými by vyplnil svůj volný čas a současně takové, které by se svým postižením dělat mohl. Jednoho dne objevil paralympijský sport BOCCIA. Do boccii se Marek zamiloval a začal trénovat v brněnském sportovní klubu SK Kociánka, kde působí dodnes. Byl zařazen do soutěžní třídy BC3, která je určena pro hráče s nejtěžším stupněm fyzického postižení. Z tohoto důvodu Marek musí mít ke hře spoluhráče, který mu nastavuje během hry sportovní pomůcku, po níž spouští míč. Dvojice potom tvoří na kurtu ucelenou jednotku. Markův sportovní asistent se jmenuje Zdeněk Vydržel
Sportovní kariéra:
Paralympijskému sportu boccia se Marek věnuje 10 let a na základě stabilních herních výsledků v národních turnajích ČFSH se Marek stal pro rok 2018 reprezentantem ČR. Jako reprezentant se účastnil v roce 2018 Evropského poháru, na kterém vybojoval se svými kolegy Marcelou Čermákovou a Adamem Peškou bronzovou medaili v herní divizi páry BC3.

Dosažené úspěchy:

Mistr ČR pro rok 2015/16
Evropský otevřený pohár 2018 - bronzová medaile v divizi páry BC3

Oblíbené motto:

„Moment vítězství je příliš krátký na to, abychom žili pouze pro něj".
Mapa serveru Na úvodní stránku Napište nám