DAVID DRAHONÍNSKÝ

LUKOSTŘELBA

"Moje první trenérka Julie Králíková mi řekla, že když budu tvrdě trénovat tak vyhraju olympiádu a tak tvrdě trénuji a vítězím."

PŘÍBĚH DAVIDA

Narodil jsem se v roce 1982 v Kaplici a do 16ti let jsem byl zdravý kluk. Měsíc před 17tými narozeninami jsem měl úraz. V náměsíčnosti jsem spadl ze 3.patra panelového domu kde jsem žil s rodiči a sourozenci. Od roku 1999 jsem tak rozšířil řady těch, kteří denně používají k pohybu invalidní vozík.

Prvních 8měsíců v nemocnici a rehabilitačním ústavu byl náročný, nicméně rok po nešťastné události jsem si udělal řidičský průkaz. V bezbariérovém prostředí jsem dokázal žít téměř bez asistence.

O možnosti sportování postižených jsem se dozvěděl již v Rehabilitačním ústavu Kladruby, kde jsem trávil období po úraze. Následně jsem se rozhodl pro studia na střední škole v Janských Lázních. V rámici pobytu jsem se věnoval boccii, atletice a lukostřelbě. V Janských Lázních fungoval sportovní klub a já závodně hrál bocciu. Po dvou letech mi změnili klasifikaci a přešel jsem na lukostřelbu. V roce 2005 jsem ukončil maturitu a přemístil jsem se do Prahy, kde bydlím a trénuji do dnes. Sportování velmi ovlivňuje můj život.

Díky sportu jsem zlepšil mou fyzickou kondici a moje rodina byla ráda, že netrávím čas zahálením doma. Také hodně cestuji, potkávám spoustu zajímavých lidí a zažívám krásné chvíle. Trénink mi zabírá hodně času. Jestliže však chci být v něčem nejlepší, tak nemohu tzv. sedět jedním zadkem na několika židlích ba naopak soustředit se na jednu disciplínu a tou je lukostřelba v kategorii W1 s kladkovým lukem.

Moje dosavadní úspěchy, na které jsem velmi hrdý a vážím si jich:

1. místo na LPH Peking 2008
2. místo na LPH Londyn 2012
2. místo na LPH Rio 2016, 3.Mix team LPH Rio 2016
2. místo na ME Vichy Francie 2010
2. místo na MS Turino Itálie 2011
3. místo na MS Bankog Thaijsko 2013
3. místo na ME Notwill Švýcarsko 2014
1. místo na MS Donaueschingen Německo 2015
1. místo na ME Sant de Mondt Francie 2016
2. místo na ME Plzeň CR 2018
3. místo na MS s'Hertogenbosch Holandsko 2019

V současné době se chci kvalitně připravit na LPH v roce 2020 do Tokia a bojovat tam o nejvyšší mety.

V tomto úsilí mě podporuje zejména můj mateřský klub SCJÚ Praha v rámci svých možností, za což patří velké díky Pavlu Martínkovi. Taktéž mě podporuje ČFSH. Velmi bych ocenil, kdyby se podařilo získat finanční prostředky na zaplacení reprezentačního trenéra a na společná reprezentační soustředění. Avšak nejvíce bych potřeboval dopravní prostředek: auto s plošinou, kam bych najel s vozíkem a mohl cestovat na trénink, rehabilitaci, do bazénu, fitness a tím si zpříjemnil a zjednodušil náročnou předparalympijskou přípravu.

Děkuji všem, kteří mi pomáhají , nebudu jmenovat abych na někoho nezapomněl nicméně bez pomoci okolí by cesta k vítězství byla velmi trnitá.