MARTIN ADAMČÍK

ATLETIKA

,,Nejsilnější motivaci, kterou jsem kdy slyšel, byla od lidí, kteří mi řekli, že něco nemůžu udělat. Byl jsem odhodlaný ukázat jim, že to dokážu."

PŘÍBĚH MARTINA


Jmenuji se Martin Adamčík a narodil jsem se s vrozenou vadou pravých končetin.  Od malička jsem tíhnul ke sportu, vždy jsem si čutal s míčem nebo si hrál na hokejistu, I když jsem to neměl povolený od doktorů. Už tam začalo vznikat mé přesvědčení, že s vytrvalostí a s pílí  můžu dokázat cokoliv.

V mých 12 letech nastal zlom v mém životě. Rozhodl jsem se pro dobrovolnou amputaci pravé dolní končetiny a v té chvíli se můj život neskutečně změnil. V roce 2014 jsem poprvé jel sám na lázeňský pobyt a tak trochu nedobrovolně jsem si poprvé vyzkoušel vrhat koulí a házet diskem. Chvilku na to jsem jel s lázeňskou školou na školní para-pohár, též nedobrovolně a tam jsem se poprvé ,,zamiloval“ do hodu diskem. Ujala se mě AC Mladá Boleslav s panem trenérem Kočím, kterému vděčím za mnohé a zároveň mezi handicapovanými jsem byl pod TJ Léčebna Košumberk.

Poté jsem jezdil na závody hlavně čerpat zkušenosti, pořád jsem se zlepšoval a moje primární disciplíny byly hod míčkem a hod diskem. Zlom nastal na mezinárodním meetingu Czech Open 2015. Po těchto závodech jsem se poprvé dostal na podzimní sraz České reprezentace Spastic Handicap. V roce 2016 jsem byl nominován na IWAS World Junior Games, které se konalo v Praze.  Velmi překvapivě jsem získal v disciplíně hodu diskem stříbro a za vrh koulí bronz. Díky těmto okolnostem jsem se dostal definitivně do kádru České reprezentace.

Dalším milníkem v mé dosavadní kariéře byl rok 2017, kdy jsem se zúčastnil World Para Junior Athletics Championship 2017, kde jsem získal druhou příčku v hodu diskem a pátou příčku za vrh koulí. V té době jsem získal několik posledních medailí jako junior.  Na začátku roku 2018 jsem odešel z klubu TJ Léčebna Košumberk. Získal jsem místo v TJ Halma Plzeň, za kterou závodím do dnes. Na prvních závodech jsem  se dokázal dostat na World Para Athletics European Championships 2018 v hodu diskem, kde jsem obsadil 6 příčku.

Pomaličku jsem začal chápat, že když budu chtít být nejlepší, budu do toho muset úplně všechno investovat a hlavně mít vytrvalost. V roce 2019 jsem byl znovu nominován na World Para Junior Athletics Championship 2019, kde jsem získal bronzovou medaili v hodu diskem a ve vrhu koulí jsem byl znovu 5.  V té době jsem bohužel odešel z klubu AC Mladá Boleslav a byl jsem tudíž bez trenéra. V té době byla krize jak v technice, tak v kondici a stačilo málo, abych s atletikou skončil.

Nakonec se na mě obrátilo štěstí a našel jsem velmi zkušeného trenéra, sedli jsme si lidsky a mohl jsem pokračovat. Začal jsem od znova úplně se vším a bylo to velmi obtížné. Sám jsem si začal dělat kondičního trenéra, učil jsem se novým věcem a cítil jsem, že se vše obrací na dobrou stranu. Zvládl jsem limit na World Para Athletics European Championships 2020, které bylo odsunuto na rok 2021 a cítím, že tím, to nekončí.

MÉ CÍLE: Mám jen ty nejvyšší cíle, bez vysokých cílů by to nemělo smysl. Rád bych se jednou dostal na Paralympiádu a rval se o medaile s nejlepšími.

SPONZOŘI A PODPOROVATELÉ MARTINA ADAMČÍKA