MARTIN DVOŘÁK

ATLETIKA

"Vzdávat se není můj styl."

PŘÍBĚH MARTINA

Narodil jsem se s dětskou mozkovou obrnou. Nejprve jsem se učil chodit a přitom mi velmi pomáhaly lázeňské pobyty.  V lázních jsem se v 11 letech seznámil s atletikou pro handicapované. Začal jsem na sobě usilovně pracovat a ve svých 18 letech jsem se stal členem reprezentace. Mojí specializací jsou vrhačské disciplíny koule, disk a oštěp. Když se psal rok 2012 snil jsem o startu na paralympiádě. Možná jsem trochu snílek nicméně už tehdy mi bylo jasné, že jako zelenáč se do nominace na Letní paralympijské hry nedostanu. Vzdávat se však není můj styl. Šel jsem vlastní cestou. V roce 2014 jsem získal bronz ve vrhu koulí na závodech Swansea.  Získal jsem titul juniorského mistra světa. Bohužel v roce 2016 start pod paralympijskými „ kruhy“ v Rio de Janiero nevyšel.  Od vysněného cíle mě dělilo 10 centimetrů.

V letošním paralympijském roce mám naději na účast.  Kvalifikační limit jsem splnil a nyní musím čekat na nominaci dle počtu míst přidělených České republice. Mým dalším cílem pro letošní sezonu je zlepšení národního rekordu alespoň v jedné disciplíně. Na Mistrovství Evropy budu bojovat o co nejlepší umístění: „Jednu placku z Mistrovství Evropy už mám, tak proč nepřidat další?“

Jsem amatér mezi profesionály a daří se mi 50 % nákladů na závody hradit z příspěvků MŠMT avšak dalších 50% hradím vlastními zdroji.  Musím se hodně snažit, při studiu pracuji a věnuji se shánění sponzorských darů. V této oblasti bych přivítal jakoukoliv pomoc. V současné době by mi pomohlo zajištění finančních prostředků na účast na Mistrovství světa v atletice v japonském Kobe v roce 2021.