REPREZENTANT
- NOMINACE REPREZENTANTA
- REPREZENTANT ČESKÉ REPUBLIKY
- FINANCOVÁNÍ ČINNOSTI REPREZENTANTA
-
POSTUPNÝ VÝVOJ PROGRAMU REPREZENTANT
- NOMINACE REPREZENTANTA
Písemnou nominaci do reprezentace sportovec získává na základě pořadí hráčů v národním žebříčku. Pozice hráče v národním žebříčku je určena seřazením všech hráčů v sestupném pořadí dle celkového součtu bodů získaných nejvýše čtyřmi nejlepšími výsledky na turnajích národní úrovně. Body v národním žebříčku budou platné po dobu 2 let. Tato aktualizace výpočtu národního žebříčku je v souladu s výpočtem žebříčku BISFed a spolehlivě reflektuje herní úroveň z dlouhodobého hlediska.
Nominaci do reprezentace obdrží hráči na 1., 2. a 3. místě národního žebříčku ve všech klasifikačních třídách (BC1 – BC4), tedy 12 hráčů + jejich sportovní asistenti. V případě, že mezi hráči na prvních třech pozicích určité klasifikační třídy není žena, je nominována žena na nejvyšší pozici této klasifikační třídy tak, aby ženu obsahoval tým BC1/2, pár BC3 a pár BC4.
Součástí nominace do reprezentace je návrh na účast sportovce na BISFed turnaje nadcházejícího roku. Dokument obsahuje popis kvalifikačních kritérií, předběžný finanční rozpočet a návrh možností financování. Dokumenty budou zasílány sportovcům vždy v první polovině listopadu aktuálního roku v návaznosti na výzvu BISFed "interest to compete" (zájem soutěžit). Kromě písemné formy proběhne se sportovcem také konzultace v souvislosti s účastí v divizi párů či týmů týkající se návrhu společných soustředění, konceptu ročního tréninkového plánu a úpravu obsahu tréninkových jednotek s ohledem na účast v páru či týmu.
- REPREZENTANT ČESKÉ REPUBLIKY
Za reprezentanty a jednotný reprezentační tým ČR je vůči Mezinárodní federaci sportu boccia BISFed plně odpovědná národní členská organizace BISFed – Česká federace SH.
PODMÍNKY ZAŘAZENÍ HRÁČE DO REPREZENTACE ČR
- písemná nominace reprezentanta národní členskou organizací BISFed
- podpis smlouvy národní členské organizací BISFed s reprezentantem
- podpis závazku sportovce ve věci dopingu ve sportu
- vyplnění informačního listu
- podpis pravidel k uzavírání sponzorských smluv
- podpis etického kodexu BISFed
- úspěšně dokončený vzdělávací antidopingový program pro sportovce
Po podpisu reprezentační smlouvy vyřizuje Česká federace SH reprezentantům BISFed sportovní licence nutné k účasti na BISFed turnajích. Tyto licence zřizuje ČFSH z pozice
národní členské organizace sportovcům, kteří k ní patří, viz. BISFed Athletes Licence Eligibility Agreement.
SPORTOVNÍ ČINNOST, DOKUMENTACE A OBLAST KONZULTACÍ V RÁMCI REPREZENTACE
- nastavení ročního plánu, plán tréninkových období a identifikace vrcholů
- tréninková soustředění
- turnaje národní úrovně
- BISFed turnaje
- pravidelná aktualizace informací v oblasti pravidel a sportovního vybavení
- pravidelná aktualizace informací v oblasti antidopingu
- řešení financování sportovních aktivit v rámci činnosti reprezentace
Sportovní činnost reprezentantů je sestavena komplexně tak, aby rozvíjela fyzickou kondici, herní dovednost, taktické schopnosti a psychologické rysy sportovce.
ÚČAST NA BISFED TURNAJÍCH
Reprezentant je nominován na BISFed turnaj/e nadcházejícího roku v průběhu listopadu každý rok. Reprezentant je informován o způsobech kvalifikace, předběžném finanční rozpočtu a návrh možností financování. Písemné nominace jsou zasílány sportovcům v první polovině listopadu. V průběhu prosince se zájem o herní místa na turnajích potvrdí Mezinárodní federaci sportu boccia BISFed (standartní termín BISFed pro potvrzení herních míst).
- PRAVIDLA ÚČASTI A KVALIFIKACE BISFED
Každou zemi na BISFed turnaji reprezentuje jeden reprezentační tým, za který je plně odpovědná národní členská organizace příslušné země. Každý účastník BISFed turnaje musí mít BISFed sportovní licenci a podepsán etický kodex BISFed. Tým na turnaji obléká jednotné reprezentační dresy.
Jednoho turnaje se může zúčastnit nejvýše vždy jeden tým BC1/2, 1 pár BC3 a 1 pár BC4. S každým sportovcem jede vždy jeden asistent, výjimku mohou tvořit hráči klasifikační třídy BC3. Reprezentaci vede 1 vedoucí týmu.
Každý BISFed turnaj má svůj vlastní kvalifikační proces a pravidla, viz dokument BISFed Competition-and-Ranking-Manual.
- Na hlavní světové, hlavní regionální a světové turnaje musí sportovec splnit kvalifikační kritéria.
- Pro regionální poháry (3 v Evropě každý rok) není stanovena kvalifikace. Alokaci herních míst na regionální otevřené turnaje (3 v Evropě pro každý rok) určuje BISFed. A to na základě účasti na turnajích vyššího typu, na základě zájmu národní členské organizace a na základě vlastního uvážení. Kombinace turnajů v ročním plánu tak může být pro jednotlivé sportovce velmi rozdílná.
- FINANCOVÁNÍ ČINNOSTI REPREZENTANTA
Předpokládáme, že Národní sportovní agenturou budou nastaveny podmínky pro zařazení sportovců do jednotlivých reprezentačních kategorií. V případě splnění těchto podmínek na reprezentanta může žádat jeho mateřský sportovní svaz o finanční prostředky na zabezpečení přípravy a účasti na vrcholných mezinárodních soutěžích sportovní reprezentace, pokud to pravidla NSA dovolí.
Sportovní příprava a účast na BISFed turnajích jsou velmi nákladné, proto jsme v naší organizaci zavedli postup pro financování aktivit sportovců z jiných zdrojů. Tento postup se nám osvědčil a v minulosti jsme dokázali získat finance tak, abychom všem sportovcům finančně pokryli sportovní činnost či její část tak, aby se sportovec mohl účastnit naplánovaných aktivit. Sytém zachováme i nadále.
Současně je naší vizí tento systém rozšířit využitím marketingových a propagačních aktivit. Rádi bychom nastavili mediální obraz o paralympijském sportu boccia na takovou úroveň, aby se sponzorství sportu boccia stalo atraktivní pro sponzory, kteří přinesou finanční prostředky nutné k dalšímu zlepšování sportovní činnosti nejen talentovaných sportovců.
Postup pro získávání financí na reprezentační činnost je následující:
- Na základě ročního plánu hráče je zpracován předběžný rozpočet (zaslán společně s nominací). Všechny nominační dokumenty jsou zasílány sportovcům i TJ/SK.
- Každý reprezentant má vytvořen profil v prostoru svazového webu a profil reprezentanta v podobě pdf.
- Je vytvořena žádost o finanční prostředky na určitou akci, například na konkrétní BISFed turnaj.
- Je vytvořen nominační list na konkrétní sportovní akci, na kterou bude sportovec či svaz (v případě žádosti právnické osoby) žádat.
- Pokud se žádost týká nákladů v tréninkové přípravě (například finanční náklady na soustředění), je přiložena také písemná tréninková příprava ke konkrétnímu turnaji.
- Společně se sportovcem jsou vytipováni případní sponzoři.
- Série dokumentů je zaslána po ústní dohodě vedoucí RTB a případného sponzora.
- Sportovci pomůžeme zpracovat žádost a dále asistujeme při komunikaci se sponzorem.
- V případě, že žadatelem musí být právnická osoba, je zde možnost, aby si požádalo RTB SH nebo po dohodě mateřský klub, který obdrží všechny podporující materiály.
- V případě finančních prostředků, který sponzor chce zaslat na účet federace, je zde možnost zřídit podúčet hráče pod bankovním účtem federace.
- Účetní agendu budeme i nadále zajišťovat prostřednictvím našeho účetního oddělení, které zároveň v případě potřeby pomáhá sportovcům se zpracováním jejich žádostí o dotace a následným vyúčtováním, pokud takovou pomoc vyžadují.
- POSTUPNÝ VÝVOJ PROGRAMU REPREZENTANT
SYSTÉM SPORTOVNÍ ČINNOSTI
